Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia 1 stopnia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Praktyka zawodowa - 2 rok

 

Praktyki zawodowe - regulamin

  1. Praktyki studenckie odbywają się po II roku studiów w okresie wakacyjnym, tj. od czerwca do września. Czas trwania praktyki to 3 tygodnie (co stanowi 15 dni roboczych i 120 godzin zegarowych).
  2. Przed rozpoczęciem praktyki student zobowiązany jest poinformować koordynatora ds. praktyk studenckich o miejscu i czasie odbywanej praktyki, odebrać dzienniczek praktyk. Praktyki można odbywać w Zakładach Pracy lub innych Instytucjach spełniających warunki do zrealizowania praktyki. Decyzję podejmuje Koordynator Praktyk w porozumieniu z Dziekanem.
  3. Przed podjęciem praktyki student winien zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na okres praktyki i przedłożyć polisę ubezpieczeniową w Zakładzie Pracy. W przypadku, gdy student opłaca na Uczelni roczną składkę z tytułu ubezpieczenia NNW, obowiązany jest przed podjęciem praktyki przedłożyć w Zakładzie Pracy zaświadczenie o posiadaniu takiego ubezpieczenia.
  4. Po ukończeniu praktyk (w wyznaczonym terminie) należy złożyć w Sekretariacie ds. studenckich opieczętowany dzienniczek praktyk z opisem przebiegu praktyki (według wzoru) oraz arkusz oceny.
  5. Student, który naruszy w rażący sposób dyscyplinę pracy, spowoduje zagrożenie dla życia lub zdrowia może zostać odwołany z praktyki.
  6. Celem studenckich praktyk zawodowych jest:
  • - poznanie specyfiki pracy na różnych stanowiskach;
  • - kształtowanie odpowiednich umiejętności zawodowych związanych bezpośrednio z miejscem odbywania praktyki;
  • - zdobycie umiejętności organizacji własnej pracy, efektywnego zarządzania czasem, sumienności, odpowiedzialności za  powierzone zadania;
  • - poznanie własnych możliwości na rynku pracy, nawiązanie kontaktów zawodowych umożliwiających wykorzystanie ich w momencie poszukiwania prac.

​ ORGANIZACJA I PRZEBIEG PRAKTYKI

1. Wybór miejsca odbywania praktyki zawodowej, zgodny z osobistymi zainteresowaniami i planami zawodowymi.

2. Konsultacja z koordynatorem praktyki (Pani dr hab. A. Błasiak), w celu zatwierdzenia miejsca praktyki.

Studenci II roku studiów I stopnia proszeni są o dostarczenie, do Sekretariatu ds. studenckich na kierunku: neurobiologia, danych dotyczących obowiązkowej praktyki zawodowej:

  • - NAZWA INSTYTUCJI, w której odbędzie się praktyka ORAZ JEJ DOKŁADNY ADRES (WRAZ Z KODEM POCZTOWYM);
  • - IMIĘ I NAZWISKO OSOBY PODPISUJĄCEJ POROZUMIENIE ZE STRONY ZAKŁADU PRACY (np. dyrektor, tj. imię i nazwisko osoby podejmującej decyzje w prawie praktyki);
  • - TERMIN ODBYWANIA PRAKTYKI (MUSI BYĆ 15 DNI ROBOCZYCH);
  • - IMIĘ I NAZWISKO BEZPOŚREDNIEGO OPIEKUNA PRAKTYKI.
  •  
  • Powyższe dane są niezbędne do przygotowania POROZUMIENIA O ORGANIZACJI ZAWODOWYCH PRAKTYK STUDENCKICH. Porozumienie – w 2 egzemplarz – musi zostać podpisane przez osobę reprezentującą UJ oraz osobę wskazaną ze strony zakładu pracy (np. dyrektor). Jeden egzemplarz porozumienia należy zwrócić do Sekretariatu ds. studenckich (po podpisaniu przez obie strony), a drugi pozostawia się w zakładzie pracy.

    Oprócz porozumienia, każdy student udający się na praktykę powinien wylegitymować się ZAŚWIADCZENIEM O POSIADANIU UBEZPIECZENIA NNW. Wspomniane zaświadczenie (w 2 egzemplarzach – jeden dla zakładu pracy, drugi dla sekretariatu ds. studenckich), należy odebrać w biurze Zarządu Samorządu Studentów UJ (ul. Czapskich 4, pokój 23, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 14:00).

    TERMIN DOSTARCZANIA WW. INFORMACJI DO PRZYGOTOWANIA POROZUMIENIA: 3 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem praktyki w celu przygotowania wymaganych dokumentów (przypominam, że sierpień jest okresem urlopowym)

    Informacja o terminie odbioru porozumienia i dziennika praktyk zostanie przekazana mailowo, po wcześniejszych ustaleniach ze studentem.

  • Wykaz przykładowych jednostek, w których odbywano praktyki